Üdvözöljük óvodánk és bölcsödénk weboldalán!

Környezetvédelmi munkaközösség

Környezetvédelmi munkaközösség

Éves terv

2024/2025


A munkaközösség célja: Célunk az óvodánkba járó gyerekek, szüleik és a dolgozók környezeti és egészséges életmód szemléletének formálása. A Zöld Óvoda címmel kapcsolatos feladatok fenntartása az idei tanévben is, valamint az Örökös Zöld Óvoda cím megpályázása. A környezettudatos életmód, környezetért felelős életvitel támogatása a Jeles Zöld napokhoz kapcsolódó programokon keresztül.

A munkaközösség feladatai:

- Idő projekt, jó gyakorlatunk folyamatos használata, újítása. A fiatal kollégák bevonása a projekt feladataiba. Országos Baptista Tehetségnap megszervezése januárban. Ezen az alkalmon bemutatkozik majd Szűcs Cecília, az Idő projektünk megalkotója, szellemi atyja. Bemutatjuk a kiadványt, melyben óvónőink tervezetei szerepelnek. Népszerűsítjük ezt a nagyszerű módszert az eszközökkel együtt.

- A környezeti nevelés újdonságairól tájékozódás, majd a tagok a csoportjuk éves tervébe beépítik a megfelelő játékokat, módszereket, feladatokat.

- Játékgyűjtemények készítése a Zöld ünnepekhez.

- Az óvodai környezeti nevelésünkben jól bevált hagyományok ápolása, bővítése.

- A szülők bevonása munkánkba, valamint tájékoztatása éves programjainkról. Ötleteikkel színesíthetjük tevékenységeinket.

- Elektronikai hulladék gyűjtések megszervezése.


A munkaközösség kiemelt fő feladata a 2024/2025-ös tanévben:

Környezetvédelmi munkaközösségünk kiemelt fő feladata a tanév során a környezetvédelem és a fenntarthatóság érdekében tett lépéseink összehangolása, tudatosabbá tétele.

A pedagógusminősítéseknél bekerült a pedagógus kompetenciák közé a környezettudatosság és a fenntarthatóság kritériuma. Ezért is fontos, hogy ebben az évben is kiemelten kezeljük ezt a területet. Mivel Zöld Óvoda vagyunk, különös gondot kell fordítanunk arra, hogy maximálisan megfeleljünk a magunk elé állított kritériumrendszernek.

 

Milyen legyen a ”Zöld óvónő”?

  • Rendelkezzen érzelmi intelligenciával (empátia és önzetlenség)
  • Legyen képes a szükségleteit megfogalmazni, és a környezete tudtára adni.
  • Használja az erőszakmentes kommunikáció módszereit
  • Legyen képes a konfliktusok megelőzésére, kezelésére
  • Tudjon különbséget tenni az életszínvonal és az életminőség között.
  • Ismerje önmagát (öngyógyító törekvés, személyes hatékonyság fokozása, kíváncsiság, tudatosságra törekvés)


Célunk, hogy környezettudatos polgárok váljanak gyermekeinkből, hogy a fenntartható fejlődés a jövőben is megvalósítható legyen. Az óvodáskor a legalkalmasabb arra, hogy a gyerekeket játékosan, életkori sajátosságaiknak megfelelően sajátos eszközrendszer alkalmazásával tanítsuk, azért hogy környezettudatos, környezetvédő állampolgárrá váljanak. Tagjaink között fontos az információcsere, tapasztalatátadás, tudásmegosztás az idei tanévben a környezettudatos életvitellel, a környezetvédelemmel és a Zöld ünnepekkel, valamint a nemzeti hagyományainkkal kapcsolatban.

Minden felnőttnek óvodánkban megfelelő mintát kell mutatnia a gyerekeknek, a helyes, környezettudatos, és egészséges életvitelhez.

A Zöld ünnepeket a csoportok egyénileg ünneplik, sokszínű tevékenységeket biztosítva a gyerekek és szüleik számára.

A munkaközösség éves feladatai:

Ősz:

- Megbeszélés a munkaközösségi tagokkal, az éves feladatokról.

- Október 4. Állatok Világnapja, tevékenységek a témában csoportonként.

- Elektronikai hulladékgyűjtés megszervezése novemberben.

- Udvari tevékenységek szervezése, megfigyelések a természetben a munkaközösségi tagok vezetésével.

- Kirándulás a Dinnyési Fertőre – madárgyűrűzés október folyamán

- Októberben Szüreti mulatság megrendezése az óvodában

- Novemberben Galiba Hét – Márton napi programok csoportonként. Újrahasznosított anyagokból lámpás készítése. Versenyjátékok szervezése. Az idén csoportonként tervezzük ezt a hetet.

Tél:

- Országos Baptista Tehetségnap megszervezése januárban, ahol bemutatkoznak tehetségpontjaink és munkaközösségünk büszkesége, az Idő projekt Jó gyakorlatunk is.

- Madáretetés folyamatosan az óvoda udvarán kihelyezett madáretetőkben– a madarak téli védelmének biztosítása.

- Adventi vásár – természetes anyagok felhasználásával készítjük a portékát

- Mézes hét megszervezése 6. alkalommal. Az idén terveink között szerepel a méhész bemutatója, a hagyományos mézes piknik lebonyolítása, valamint rajzverseny hirdetése. Ilyenkor fekete-sárga méhecskés díszekbe pompázik óvodánk. Ehhez minden dolgozó hozzájárul a munkájával. Mézet kóstolhatnak a gyerekek, mézes teát isznak, mézes süteményt esznek. Mindez a környezeti nevelés, a környezetvédelem és állatvédelem jegyében zajlik majd.

Tavasz:

- Munkaközösségi értekezleten felkészülünk a tavaszi Zöld Ünnepek megtartására. Tapasztalat, ötletcsere a tagok között. A kész játékgyűjtemények használatával.

- Március 17-21. Víz Világnapja hét megrendezése csoportonként. Téma: a víz fontossága, tulajdonságai, haszna, védelme stb. Tapasztalatokat szereznek kísérletek által.

- Április 28-május 2. Föld Napja hete az óvodában. Megrendezésre kerül az „Egy gyerek, egy virág” program. Közös kerti virágültetés csoportonként az óvoda előtti parkban. Ez a nap, a környezetszépítésé intézményünkben.

- Tavaszi elektronikai hulladékgyűjtés megszervezése

- Május 10. Madarak és fák napja

Madármegfigyelés az óvoda környékén. A nagycsoportosok pedig a Dinnyési Fertő Madárdal Tanösvényén kirándulva figyelhetik meg a különféle madarak tulajdonságait, szokásait.

- Gyermeknapi kirándulások szervezése májusban

- Június 5. Környezetvédelmi Világnap megünneplése.

Újrahasznosítás, a gyerekekkel csoportonként.

- Évzáró értekezleten beszélgetés a jeles napok élményeiről, azok magvalósításáról. Idő projekt, jó gyakorlatunk gyakorlati megvalósításának értékelése. Tapasztalatcsere a tagok között.

Jó munkát és jó egészséget kívánok ehhez a tanévhez!


Kovács-Kosaras Adrienn

munkaközösség vezető



Seregélyes, 2024. augusztus 28.